صفحه شخصی گلاره رستم‌پور    
 
نام و نام خانوادگی: گلاره رستم‌پور
استان: کردستان - شهرستان: سنندج
رشته: کارشناسی معماری
شغل:  طراح پاره وقت
تاریخ عضویت:  1395/06/03
 روزنوشت ها    
 

 یکی از پرمسئولیت‌ترین مادران جهان را بشناسید: «آنا فیشر» فضانورد بخش عمومی

14

با کلیک بر روی تصویر، مطلبی دیگر مرتبط با موضوع، در دسترس شما خواهد بود.

گرچه از پرواز «آنا فیشر»، نخستین زنِ فضانورد که به‌عنوان "نخستین مادری که به فضا سفر کرد" سال‌ها می‌گذرد، موضوع مادرانی که به فضا سفر می‌کنند، تقریباً هیچگاه مطرح نبود و به ندرت دیده شده که از زنان فضانورد در مورد مسائل خانوادگی خبری منتشر شود و این زاویه از زندگی آن‌ها در رسانه‌های همگانی مطرح گردد.

به گزارش ایسنا، بنا به دلیل ناگفته‌ای، ناسا از انتشار اطلاعات در مورد اعضای خانواده فضانوردان این سازمان خودداری می‌کند و کمتر عکس و خبر درباره اعضای خانواده فضانوردان منتشر می‌شود. به همین دلیل انتشار عکس‌های آنه مکلین فضانوردی که اینک در ایستگاه فضایی بین‌المللی بسر می برد با فرزندش‌ انعکاس وسیعی داشته و مورد توجه قرار گرفته است.

مکلین که اینک وارد چهل و یکمین سال زندگی خود می‌شود، قبل از آغاز سفر فضایی با سایوز ام.اس-۱۱, با پسر ۴ ساله‌اش چند عکس گرفت که انتشار آنها با استقبال علاقمندان در دنیای مجازی واقع شده است. مکلین افسر ارتش آمریکا است که تحصیلات خود را با مدرک کارشناسی ارشد هوانوردی از دانشگاه نظامی وست پوینت، کارشناسی ارشد مهندسی هوافضا از دانشگاه بات انگلیس و مدرک کارشناسی علوم بین‌المللی از دانشگاه بریستول به پایان رسانده که البته باید به آنها مدرک فضانوردی از مرکز فضایی جانسون و دانشگاه یوری گاگارین را هم اضافه کرد.

وی سال‌ها در ارتش آمریکا به عنوان خلبان فعالیت داشت از جمله سرپرست سرویس اطلاعاتی در عراق بوده است. او در ۱۷ ژوئن ۲۰۱۳ در حالی از طرف ناسا به عنوان فضانوردان انتخاب شد که بیش از ۲۰۰۰ ساعت پرواز با ۲۰ نوع مختلف بالگرد و هواپیما را در پرونده داشت. دوره آموزش عمومی فضانوردی مکلین در مرکز فضایی جانسون از اوت ۲۰۱۳ آغاز و در ۹ ژوئیه ۲۰۱۵ پایان یافت. به این ترتیب او مدرک "فضانورد فعال" را از آموزشگاه این مرکز گرفت.

وی همچنین دوره مخصوص آشنایی با سفینه اسپیس ایکس، آشنایی با ناو کیهانی سرنشین‌دار سایوز، بخش روسی ایستگاه فضایی بین‌المللی و درس‌های فرود در مناطق مختلف اقلیمی و جغرافیایی متفاوت، دوره کوتاه مدت پزشکی و زیست شناسی مخصوص سفرهای فضایی و آموزش زبان روسی را دیده است.

مکلین به وزنه‌برداری، راگبی، گلف، دوچرخه‌سواری و دویدن علاقه دارد و طی سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۶ و ۲۰۱۰ تا۲۰۱۲، عضو تیم ملی راگبی آمریکا و عضو تیم سافتبال آکادمی نظامی بود.

نکته بسیار جالبی که در مورد زنان انتخاب شده برای فضانوردی توسط ناسا باید بدانیم آن است که در مرحله گزینش یکی از سوالاتی که از آنها می شود این است: اگر شب قبل از پرتاب به فضا متوجه شوید فرزندتان بیمار شده چه می کنید؟ پاسخ به این سوال باید بسیار زیرکانه باشد که هم احساس مسئولیت کاری را برساند و هم نشان دهد احساسات و عواطف مادرانه در او وجود دارد.

با کلیک بر روی هر تصویر، مطلبی دیگر مرتبط با موضوع، در دسترس شما خواهد بود.
با کلیک بر روی تصویر، مطلبی دیگر مرتبط با موضوع، در دسترس شما خواهد بود.
با کلیک بر روی تصویر، مطلبی دیگر مرتبط با موضوع، در دسترس شما خواهد بود.
با کلیک بر روی تصویر، مطلبی دیگر مرتبط با موضوع، در دسترس شما خواهد بود.
با کلیک بر روی هر تصویر، مطلبی دیگر مرتبط با موضوع، در دسترس شما خواهد بود.

برگرفته از : ایسنا

شنبه 15 دی 1397 ساعت 08:54  
 نظرات