صفحه شخصی گلاره رستم‌پور    
 
نام و نام خانوادگی: گلاره رستم‌پور
استان: کردستان - شهرستان: سنندج
رشته: کارشناسی معماری
شغل:  طراح پاره وقت
تاریخ عضویت:  1395/06/03
 روزنوشت ها    
 

 شناسایی نزدیک به ۲هزار درخت کهنسال در ایران بخش محیط زیست

10

با کلیک بر روی تصویر، مطلبی دیگر مرتبط با موضوع، در دسترس شما خواهد بود.

در نشست «بررسی٬ شناخت و حفاظت درختان کهنسال» که به همت گروه میراث طبیعی پژوهشگاه برگزار شد، «خوشنویس»، پژوهشگر حوزه‌ی میراث طبیعی، درباره‌ی درختان کهنسال ایران گفت: تاریخچه‌ی شناسایی درختان کهنسال در جهان به سال ۱۹۵۰ و حدود ۷۰ سال پیش بازمیگردد، اما این پویش در ایران قدمتی ۲۳ساله دارد. با این همه، در این ۲۳ سال ایران توانسته به اندازه‌ی ۷۰ سال به جلو حرکت کند. وی به اهمیت شناسایی و دسته بندی درختان کهنسال اشاره کرد وادامه داد: بنیان ژنی و ژن پلاستیک های طبیعی درختان کهنسال باعث می شود این درختان در سال‌های متمادی استوار باقی بمانند از این جهت این درختان برای آیندگان مفید و میراث ما برای آن ها هستند. این کارشناس افزود: همچنین درختان کهنسال می توانند به مطالعات تاریخ نگاری و اکولوژی کشور کمک شایانی کنند زیرا همانطور که می دانید می توان از روی دوایر درختان به تعداد سالهای عمری آنها پی برد. او گفت: اگر دوایر روی درختان نازک باشند مشخص می‌شود که در آن سال خشکسالی وجود داشته و درخت کمبود آب داشته و اگر قطر دواره تنه درخت بیشتر باشد نشان از آن دارد که سالی پر بار را از سر گذرانده است.

خوشنویس تصریح کرد: در نتیجه از لحاظ تاریخ‌نگاری می‌توان دوره‌های ترسالی و خشکسالی و بازه زمانی بازگشت آن را به صورت مشخص و دقیق مطالعه کرد. وی به اهمیت مطالعه درختان کهنسال در ایران پرداخت و گفت: یک‌هزار و ۹۳۸ درخت کهنسال تاکنون در ایران شناسایی شده است که از این تعداد یک‌هزار درخت عمری بین ۳۰۰ تا ۳ هزار سال دارند. وی تصریح کرد: بیش از ۱۰۰ درخت بالای ۱۰۰۰ سال در استان خراسان جنوبی وجود دارد و مردم این استان با وجود شرایط اقلیمی گرم و خشک به دلیل حرمتی که برای درختان قائل می شوند تا کنون این درختان را حفظ کرده اند.

این پژوهشگر حوزه میراث طبیعی در ادامه با اشاره به اینکه درختان کهنسال می توانند گردشگرجذب کنند ادامه داد: بسیاری از این درختان باید به عنوان اثر ملی ثبت شده و به عنوان یک میراث جهانی به دانشمندان و پژوهشگران و علاقمندان معرفی شوند. او گفت: زیرا درخت هایی که در ایران وجود دارند از گونه های مختلف بی نظیر جهان اند، مانند سپیدار نظرعلی که قدیمی‌ترین سپیدار جهان است و یا بلوط روستای گاوزن محله که بیش از ۶۰ متر ارتفاع دارد و بلندترین درخت جهان محسوب شده و قابلیت ثبت در کتاب گینس را داراست.

برگرفته از : mehrnews.com

دوشنبه 18 آذر 1398 ساعت 13:35  
 نظرات