صفحه شخصی گلاره رستم‌پور    
 
نام و نام خانوادگی: گلاره رستم‌پور
استان: کردستان - شهرستان: سنندج
رشته: کارشناسی معماری
شغل:  طراح پاره وقت
تاریخ عضویت:  1395/06/03
 روزنوشت ها    
 

 نقش دست‌ها در انتقال بیماری‌های عفونی بخش عمومی

10

با کلیک بر روی تصویر، مطلبی دیگر مرتبط با موضوع، در دسترس شما خواهد بود.

رییس مرکز تحقیقاتِ کنترل عفونت و بهداشت دستِ دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: این مرکز همکاری‌های گسترده‌ای را در راستای کنترل عفونت در مراکز درمانی زیر پوشش با سازمان جهانی بهداشت دارد. دکتر عبدالکریم حامدی افزود: این ارتباط در زمینه‌ی برگزاری سمینار و کنگره‌های تخصصی با حضور مسئولان سازمان بهداشت جهانی و اجرای طرح‌های پژوهشی در زمینه‌ی بهداشت دست، ارتقای سطح سلامت و بررسی عوامل موثر بر سلامت جامعه و ایمنی بیمار است.

استاد دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه عفونت بیمارستانی یکی ازمعضلات قرن حاضر به شمار می رود که طی سال‌های اخیر موجب ایجاد عفونت‌های مقاوم وشدید بیمارستانی شده است، گفت: براساس آمار اعلام شده سالانه حدود دو میلیون مورد عفونت بیمارستانی در آمریکا به وقوع می پیوندد. میزان مرگ ومیر به‌دنبال عفونت بیمارستانی نیزاز ۱۴.۸ تا ۷۱ درصد متغیربوده است. میزان شیوع عفونت بیمارستانی در بسیاری از کشورها در حدود ۱۰ درصد گزارش شده است.

رییس مرکز تحقیقات کنترل عفونت و بهداشت دست دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه عفونت دستگاه ادراری، زخم جراحی، دستگاه تنفس تحتانی و خون از جمله مهم ترین عفونت هایی است که عموم مردم به آن مبتلا می شوند، ابراز کرد: عفونت‌های بیمارستانی درسال ۱۹۹۵ درآمریکا هزینه ای معادل۵.۴ میلیارد دلار در بر داشته است.

حامدی با تاکید بر اینکه این مرکز تحقیقات در سال ۹۱ با عنوان مرکز کنترل عفونت و بهداشت دست ایجاد شد، تصریح کرد: نام این مرکز تحقیقات به دلیل تاکید وزارت بهداشت بر جزئی کردن امور به این نام گذاشته شد تا به بیماری‌های عفونی با تکیه بر مسائل پیرامون دست پرداخته شود زیرا اکثر عفونت ها وبه خصوص عفونت های بیمارستانی که موجب بیماری‌های سخت و یا حتی مرگ ومیر می شود نیز منشا آن انتقال از طریق دست دارد.

وی با بیان اینکه در این مرکز، تحقیقات گسترده ای در زمینه بیماری‌های عفونی انجام شده است، ابراز کرد: تحقیقات در خصوص بیماری سل و تحقیق در زمینه اثربخشی واکسن آنفولانزا نیز انجام شده است.

حامدی در ادامه همکاری مرکز تحقیقات کنترل عفونت و بهداشت دست با موسسه ملی توسعه تحقیقات علوم پزشکی ایران(NIMAD) را از دیگر اقدامات این مرکز برشمرد و گفت: برگزاری کارگاه آموزش، آموزش دهنده ها (TTT) با همکاری پروفسور پیتت بصورت سالانه در مشهد، شیراز و رشت و حضور اعضا مرکز تحقیقات بعنوان سخنران در کنگره عفونی اطفال و بزرگداشت استاد دکتر سیادتی –آبان ۹۸ از دیگر فعالیت‌های مرکز است.

طبق اعلام روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، رئیس مرکز تحقیقات کنترل عفونت و بهداشت دست همچنین اذعان کرد: دکتر محمدحسن اعلمی، معاون آموزشی و بهداشتی مرکز تحقیقات در کنگره ICPIC ۲۰۱۹ (سوییس ) که در رابطه با کنترل عفونت بین المللی بود شرکت کرده و از دستاوردهای آن کنگره در مرکز استفاده می شود همچنین دکتر اعلمی در اجلاس وزرای بهداشت جهان به عنوان ایمنی بیمار در ۲۷ فوریه ۲۰۲۰ سوییس بعنوان سخنران و رئیس پنل کنترل عفونت حضور خواهند داشت.

برگرفته از : isna.ir

دوشنبه 28 بهمن 1398 ساعت 13:11  
 نظرات